Danas obilježavamo Spomendan oslobođenja Vele Luke, prisjećajući se događaja iz II. svjetskog rata koji je donio slobodu, ali i kraj rata na zapadnom dijelu otoka Korčule. Vela Luka je nakon dvije godine talijanske okupacije i kratkotrajnog razdoblja slobode, od kraja 1943. bila ponovno okupirana, i to od njemačke vojske. Njemačku okupaciju obilježit će veliki egzodus Velolučana u južnu Italiju i Egipat, stradavanje mještana i mjesta u brojnim avionskim bombardiranjima, ali i prisilna deportacija preostale muške populacije s otoka na sv. Josipa 1944.
Bitka za Velu Luku je započela u ranim jutarnjim satima 22. travnja 1944. po iskrcavanju jedinica 26. divizije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, i završila je istog dana oslobođenjem čitavog mjesta. U toj je bitki za slobodu našeg mjesta smrtno stradalo 5 Velolučana, a ukupno je poginulo 48 boraca te bilo ranjeno njih 184.
Svih poginulih boraca tog dana, ali i drugih palih boraca i stradalih žrtava čitavog II. svjetskog rata, prisjetimo se s pijetetom i poštovanjem, kojeg oni zbilja zaslužuju. Njihova žrtva je temelj današnje Vele Luke i Hrvatske, a vjerujem da mora biti i temelj slobodnijeg društva i vrijednosti ljudskog života koje su iznad ideoloških podjela i prijepora.
Načelnica
Katarina Gugić