Temeljem članka 44. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Narodne Novine br. 86/12) dalje u tekstu: Zakon, Načelnik Općine Vela Luka objavljuje Prvi JAVNI POZIV za "legalizaciju" nezakonito izgrađenih zgrada (prema novom Zakonu).U “Narodnim novinama”, broj 86/2012 od 27. srpnja 2012.g. objavljen je "novi" Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (dalje: Zakon). U svrhu provedbe ovog Zakona, Vlada Republike Hrvatske još nije donijela uredbu, kojom će se propisati visina i način obračuna, te detaljniji uvjeti plaćanja naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru. Vlada je dužna tu uredbu donijeti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Zakona.
Jedna od važnijih izmjena u odnosu na "stari" Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 90/11) je omogućavanje "legalizacije" zgrada koje se nalaze u obalnom pojasu na udaljenosti do 70 m od mora.
Pozivamo vlasnike nezakonito izgrađenih zgrada da podnesu Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju najkasnije do 30. lipnja 2013.g.
Također molimo građane, da se za sva eventualna pitanja i nejasnoće obrate Upravnom odjelu za gospodarenje prostorom i komunalne djelatnosti Općine Vela Luka osobno ili na telefon broj 020/295 909 ili 020/ 295 910.