Općina Vela Luka i ove godine nastavlja akciju SAČUVAJMO "CMIJ" – OČUVAJMO TRADICIJU
Cilj ove akcije je očuvanje tradicije običaja "Kađenja" u Veloj Luci i zaštite smilja odnosno "cmija", čija bi prirodna populacija na području Vele Luke uskoro mogla posve nestati radi intenzivnog branja.
Podsjećamo na osnovna 4 koraka zaštite "cmija" :
• Nikako ne čupati biljke sa korijenom, prilikom branja cmija koristiti škare i rezati ga iznad drvenastog dijela biljke, (oko 7cm od zemlje).
• Ne brati mlade biljke i one koje nisu još procvale, ostaviti ih da narastu do slijedeće godine.
• Ne pobrati sve biljke na jednom terenu, ostaviti barem nekoliko biljaka ili trećinu svakog grma cmija koji će nakon cvatnje razviti sjeme i prirodno se razmnožiti
• Prilikom košnje zaobići mlade biljke. Miris cmija tjera štetne kukce.
Pozivamo Vas da poštujete ova 4 koraka zaštite i na taj način pridonesete očuvanju jedinstvene tradicije "Kađenja"u Veloj Luci.