Povodom Međunarodnog dana muzeja 16. 05. 2014. u Galeriji Centra za kulturu Vela Luka u 20 h biti će otvorena izložba grafika talijanskog umjetnika Sandra Bracchitte, a nakon otvorenja izložbe dr. sc. Dinko Radić održat će predavanje „Identitet i kulturna baština-pokretači gospodarskog razvoja“ s početkom u 20:45 h.
Bracchitta kroz svako svoje djelo potvrđuje da vrhunski vlada grafičkim métierom, a istovremeno ga ne mistificira do one mjere da bi mu tehnika postala sama sebi svrha i da bi joj morao podrediti svoj izraz. Njegova traženja su usmjerena uspostavljanju optimalne ravnoteže između dovršenosti izvedbe i slojevitosti sadržaja koji obrađuje. Istina je da ti sadržaji nisu narativni u klasičnom smislu da Sandro Bracchitta ne pripovjeda priče, već razmišlja o grafici na izrazito grafički način ali, drugim riječima, njegove "priče" su sastavljene od crta, ureza, tonskih prelaza, različitih dubina i intenziteta, različitih gradacija površine ... Važno mu je zasnovati i otisnuti takvu kompoziciju, koja će govoriti svojim ustrojem a ne većom ili manjom uvjerljivosti (bez obzira na moguće ekspresivne deformacije) "snimaka" predmeta i stvari. Ako se u njegovim oblicima pojavi mimetički element (najčećše je to list sa drveta), taj je izabran zato, jer je autora preuzeo splet linija, iz kojih je prikazani predmet sastavljen, a ne zato, jer bi u njemu vidio simbolički oblik sa ustaljenim značenjem.
Glavna privlačnost njegovih grafičkih listova je upravo u uspostavljanju ili bolje rečeno, neprestanom izumljavanju novih odnosa između linija i površine, kojima plemenite tehnike tiskanja sa svojim suptilnim kromatskim učincima osiguravaju dodatnu vrijednost. Njegovi oblici su naseljeni mukom, ali tišina koja ih obavija je sadržajnija od priča kod kojiih pripovjedači posežu za predmetnim prispodobama.
Brane Kovič
Sandro Bracchitta/Biografija:
Sandro Bracchitta rođen je u Ragusi 1966. godine.
Pohađao je studij slikarstva na Umjetničkoj akademiji (Accademia di belle Arti) u Firenci. Godine 1990. završava studij te započinje raditi kao grafičar.
Godine 1992. dobiva stipendiju za specijalizaciju grafike u školi Il Bisonte u Firenci, a od 1993. godine radi u istoj školi kao asistent majstoru Domenicu Viggianu. Iste godine započinje s intenzivnim izložbenim radom.
Godine 1994. pozvan je na Triennale Mondiale di Incisione u Chamalieresu u Francuskoj i pobjeđuje u Cadaquèsu u Španjolskoj na XIV Edizione del Mini Print International.
Od 1994. Do 1997. godine sudjeluje na raznim međunarodnim izložbama, poput XXI i XXII Biennale Internazionale di Grafica Ljubljani u Sloveniji; Il Premio Internazionale „Biella“ di Arte Grafica; la Biennale di Ibiza; la Triennale di Incisione u Krakovu i na Esposizioni Internazionali di Grafica u Budimpešti, u Bitoli u Makedoniji itd.
U Italiji sudjeluje na III Biennale di Incisione di Acqui Terme, a u Fermignanu dobiva prvu državnu nagradu za grafiku „Fabio Bertoni“. 1998. Godine pozvan je na IV Bienale Internazionale u Sapporu u Japanu, na Triennale di Grafica u Tallinu u Estoniji, na Salone Internazionale „Ex Libris“ u Pekingu u Kini, a iste godine osvaja Grand Prix na natječaju Mini Print u Finskoj. 1999. godine dobiva nagradu Giovani Incisiori Italiani Muzeja suvremene umjetnosti (Museo d'Arte Contemporanea Villa Croce) u Genovi.
2001. godine dobiva nagradu Nacionalnog Muzeja moderne umjetnosti (Museo Nazionale d'arte Moderna) u Tokiju, nagradu na Međunarodnom trijenalu ( Triennale di Incisione) u Kanagawi, te nagradu Gradskog muzeja (Museo Comunale) Gyor u Mađarskoj.
2007. godine dobiva nagradu Leonardo Sciascia "Amateur d'Estampes“, a iste godine i Prvu nagradu na Međunarodnom bijenalu (Biennale Internazionale di Incisione ) u Acqui Terme, zatim Grand Prize na Ural Print Trijenalu 2007. godine u Rusiji.
2009. godine dobiva Grand Prize na 2. Bangkok Triennale International Print and Drawing Exhibition Thailand te Nagradu publike na Međunarodnom trijenalu D'Estampe Contemporaine de Trois - Rivieres, Quebec, Canada. Također u raznim prigodama izlaže sa Gruppo di Scicli.
Trenutno radi kao docent na Umjetničkoj Akademiji (Accademia di Belle Arti) u Palermu.
Živi i radi u Raguzi.