Dana 18. srpnja 2013. godine, u četvrtak, s početkom u 19,00 sati, u općinskoj vijećnici je održana nova konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća, sa svrhom drugog pokušaja konstituiranja Općinskog vijeća Općine Vela Luka.
Sjednici je nazočilo 12 izabranih vijećnika, Općinski načelnik Tonči Gugić i Zamjenik načelnika Zoran Manestar, predstavnici političkih stranaka i medija.
Sjednicu je otvorila i vodila tajnica Općinskog vijeća do utvrđivanja Privremenog predsjedatelja Tonka Barčota, nositelja liste SDP, HSS, HSLS, koja je dobila najviše glasova.
Mandatno povjerenstvo je, kao rezultat međustranačkog dogovora, izabrano jednoglasno, u sastavu: Fani Topali – predsjednica, članovi: Marina Šego i Zdravko Žuvela. Predsjednica Mandatnog povjerenstva je podnijela izvješće o provedenim izborima za općinsko vijeće, nakon čega je Privremeni predsjednik Tonko Barčot pročitao i pozvao vijećnike na prisegu, što su nazočni vijećnici i učinili. Potom je jednoglasno izabran Odbor za izbor i imenovanja u sastavu: Dragiša Barčot – predsjednik, Zdravka Anić i Ivo Burmas, članovi.
Dragiša Barčot je u ime ovlaštenih predlagatelja (6 vijećnika) predložio istog kandidata - Nikšu Petkovića za Predsjednika Općinskog vijeća. Za navedeni prijedlog je glasovalo 6 vijećnika, 1 je bio protiv, a 5 je bilo suzdržanih, pa Predsjednik, po drugi put, nije izabran.
Općinsko vijeće nije konstituirano jer nije izabran Predsjednik.
Slijedeća sjednica će se održati u roku od najdulje 30 dana.