Ovogodišnji XVI. Međunarodni Marko Polo festival osim pisme i vina bit će po drugi puta i u znaku autohtonih hrvatskih proizvoda i proizvođača po strukturi poslovanja poznatijih kao OPG-i (obiteljska proizvođačka gospodarstva), koji već niz godina ruralne prostore oživljavaju, tradicijskom proizvodnjom i proizvodima.
Ovogodišnji cilj je, u sklopu Marko Polo Festivala, na manifestaciji: ''II. PIJACE MARKO POLO HRVATSKA – KORČULA 2011.'' okupiti, povezati i približiti hrvatske autohtone i tradicionalne proizvođače domaćim i inozemnim gostima i potrošačima na jednom mjestu. Ovim načinom prezentacije, degustacije i direktne prodaje hrvatskih proizvoda na ''bancima'' u središtu grada Korčule, a u skoro vrijeme i diljem naše obale, omogućuje se uspješan razvojni i direktan proces tržišne komunikaciju od proizvođača do potrošača, a gostima mogućnost kušnje naših proizvoda uz pismu i vino u jeku turističke sezone.
Uspješnost i atrakcija prošlogodišnje manifestacije ove godine prelazi u tradiciju, posebice što se naša programska aktivnost i organizacija posve razlikuje od modela ''sajma'', prostora, načina, a i vremena u kojem se proces odvija. Samim tim bi i naša poruka bila: ''Proizvodimo kvalitetno cijelu godinu a prodajmo kroz turističku sezonu''!
Vjerujemo da će mnogi glazbenici, pjevači i autori, proizvođači vina i autohtonih proizvoda, posebice gosti i građani Korčule ovogodišnje XVI. festivalsko izdanje, pamtiti po dobroj pismi, najboljim hrvatskim vinima i kvalitetnim hrvatskim prehrambenim i drugim proizvodima. (I. Šegedin)