Dana 21. lipnja 2013. godine, u petak, s početkom u 19,00 sati, u općinskoj vijećnici je održana sjednica Općinskog vijeća , sa svrhom konstituiranja Općinskog vijeća Općine Vela Luka.
Sjednici su nazočili svi izabrani vijećnici – njih 13, Općinski načelnik Tonči Gugić i Zamjenik načelnika Zoran Manestar.
Sjednicu je otvorila i vodila tajnica Općinskog vijeća do utvrđivanja Privremenog predsjedatelja Tonka Barčota, nositelja liste SDP, HSS, HSLS, koja je dobila najviše glasova.
Mandatno povjerenstvo je, kao rezultat međustranačkog dogovora, izabrano jednoglasno, u sastavu: Fani Topali – predsjednica, a članovi: Marina Šego i Zdravko Žuvela. Nakon podnesenog izvješća Mandatnog povjerenstva, Tonko Barčot je naglasio časnu i odgovornu ulogu općinskih vijećnika, pozvao ih na prisegu, nakon čega su svi prisegnuli i potpisali prisegu. Potom je jednoglasno izabran Odbor za izbor i imenovanja u sastavu: Dragiša Barčot – predsjednik, Zdravka Anić i Ivo Burmas, članovi.
Dragiša Barčot je u ime ovlaštenih predlagatelja (5 vijećnika) predložio Nikšu Petkovića za Predsjednika Općinskog vijeća. Za navedeni prijedlog je glasovalo 6 vijećnika, a 7 je bilo suzdržanih, pa Predsjednik nije izabran.
Općinsko vijeće nije konstituirano jer nije izabran Predsjednik.
Slijedeća sjednica će se održati u roku od 30 dana.