Danas je u 93-oj godini života preminula dr. stom. Anka Prizmić, naša istaknuta likovna umjetnica i jedina nositeljica općinskog priznanja za životno djelo.
Rodila se krajem 1918. u Veloj Luci u ribarskoj obitelji Prizmić Šege. Po svršetku Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, radi kao stomatolog u Splitu do umirovljenja 1976. No, istovremeno djeluje i kao likovna umjetnica. Izlaže već od 1945., a od 1960. i samostalno. Od rodne Vele Luke do kalifornijskog Sacramenta. U svojoj kući u rodnom mjestu otvara vlastitu galeriju reljefa, skulptura, crteža i slika. Uz galeriju, njeni su radovi izloženi i u crkvi Gospe od zdravlja (poprsje don Ive Oreba, Pieta), župnoj crkvi sv. Josipa (Križni put), ali i u župnoj crkvi u Supetru na Braču (Križni put). U njezinom velikom i raznolikom opusu, prepoznaje se Vela Luka kao nepresušno vrelo nadahnuća, ali i ratna stradanja, transcedentalni i vjerski motivi, psihološki portreti, bogati kolorizam i ekspresionizam u slikarstvu, jednostavnost skulpture. Ime Anke Prizmić je uvršteno u Hrvatsku enciklopediju likovnih umjetnosti. Svoj je duh pretočila i u stihove, a 2000. je objavila zbirku poezije "Breme svijesti". Općina Vela Luka joj je 1996. dodjelila Priznanje za životno djelo za doprinos u kulturnom životu, a poglavito likovnom stvaralaštvu Vele Luke.
Posljednji ispraćaj naše velike umjetnice će se održati u petak 13. svibnja, u 17:00 sati.