Prošle subote, službeno je završilo jubilarno 5. izdanje manifestacije „Stajun od lumblije" koje je i ove godine privuklo velik broj posjetitelja u Velu Luku.
S ciljem promocije ove autohtone slastice koja je ove godine dobila zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla, Turistička zajednica Vela Luka, Općina Vela Luka i Udruga maslinara Vela Luka organizirali su višednevnu manifestaciju koja je u sklopu programa posjetiteljima nudila zanimljiva predavanja, radio emisije, poučne radionice za razne dobne uzraste, gostovanje u renomiranom šibenskom restoranu Pelegrini, Slatki festival, a kao centralni događaj, nezaobilazno „Natjecanje za Zlatnu lumbliju 2021.“ Završni, a ujedno i najnapetiji dio manifestacije „Stajuna od lumblije“, svakako je „Natjecanje za Zlatnu lumbliju 2021.“ koje je održano protekle subotu, 30. listopada na natkrivenoj terasi hotela Korkyra.
Izložbeni prostori prijavljenih natjecatelja dekorirani jesenskim ozračjem stvorili su autohtonu, prirodnu i najljepšu kulisu prezentacije ove jedinstvene slastice. Budući da uz omiljenu slasticu savršeno pašu domaće rakije i likeri i oni su se našli u ponudi.
15 vrijednih domaćica uložilo je svoj trud i vrijeme, unatoč stajunu koji je, osim za lumblije, vezan i za berbu maslina, stoga im zahvaljujemo što su unatoč tome uspjele izdvojiti vrijeme kako bi sudjelovale na našoj manifestaciji.
Svaki je izložbeni stol pričao neku svoju aromatičnu i jesensku priču, pa se na stolovima moglo naći od rogača, šipaka, manjiga, gljiva, maslina, narančina i svih plodova jeseni koji ovu stajun čine specifičnom i jako bogatom u kulinarskom smislu. Prekrasan kolorit i maštovitost naših izlagačica ove su godine, prema sudu žirija, nadmašile sve prethodne godine, stoga je šetnja među njihovim dekoracijama zaista budila uspomene na neka davna minula vremena, a mirisi su nas vraćali u djetinjstvo obilježeno bakinom kuhinjom. Bravo za sve sudionice!
Ocjenjivački žiri u sastavu: Iskre Vlašić, Radenke Barčot, Marka Barčota, Mladenke Padovan i Vedrana Boškovića imao je jako težak zadatak, jer kako su rekli, sve su lumblije ove godine bile izvrsne i odlučivale su nijanse. Ocjenjivalo se baš sve, izgled, oblik, boja, miris, tekstura, a najvažniji je naravno bio okus.
Prema njihovoj odluci, treće mjesto tj. „Brončanu lumbliju“ osvojila je Gordana Prižmić, drugo mjesto i „Srebrnu lumbliju“ Sanela Franulović, dok je laskavu titulu „Zlatne lumblije 2021. godine“ dobila naša ovogodišnja debitantica, Ana Marija Maričić.
Čestitamo nagrađenima, a ostalima poručujemo da su sve lumblije bile izvrsne i odlučivale su zaista samo nijanse, a činjenica da je razlika među prva tri mjesta bio samo jedan bod govori da ste sve bile odlične!
I ove godine nagrađivala se kreativnost, svi su se natjecatelji uistinu potrudili, ali teško je bilo nadmašiti one najmlađe koji ovu titulu osvajaju već treću godinu.
Dakle, nagrada za najbolje izložbeno mjesto išla je ponovno Dječjem vrtiću „Radost“.
Posjetiteljima su se obratili, a natjecateljima i žiriju nagrade uručili načelnica Općine Vela Luka, Katarina Gugić i direktor turističke zajednice Vela Luka, Dorjan Dragojević, dok je voditelj programa bio, kao i proteklih godina Darko Dragojević.
Zahvaljujemo se mladim snagama Crvenog križa, koji se uvijek rado odazovu na naše manifestacije kako bi se one održale u skladu s epidemiološkim mjerama.
Hvala osoblju hotela Korkyra i svima vama koji ste dali svoj doprinos u realizaciji ove najmirisnije veloluške manifesticije.
Vidimo se dogodine!
Tekst: TZO VELA LUKA
Fotografije: Anđela Šćepanović