U spomen na dan pada herojskog grada Vukovara, u ponedjeljak, 17. 11. u centru Vele Luke, točnije na rivi ispred Osnovne škole, brojni mještani su zapalili svijeće u spomen na ovu tužnu obljetnicu.
Tako su se i Velolučani priključili akciji obilježavanja dana sjećanja na dan kada se dogodila najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada hrvatskog grada Vukovara od strane Jugoslavenske narodne armije, uz pomoć srpskih paravojnih snaga od kolovoza do studenog 1991. godine tijekom Domovinskog rata.
Prije 23 godine, u studenom 1991. godine, nakon dugotrajne opsade i neviđenog uništenja grada, Vukovar je pao. Preživjeli Hrvati svjedočili su etničkom čišćenju i jednom od najvećih zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Hrvatska 18. studenog slavi Dan sjećanja na žrtvu Vukovara – na žrtvu koju je podnio taj herojski grad i time stvorio temelje za obranu Hrvatske od agresora, a njegova žrtva je postala nacionalni simbol jedinstva i ponosa hrvatskog naroda. Akcija obilježavanja dana sjećanja na Vukovar već se tradicionalno obilježava svake godine kolonom sječanja u Vukovaru, te paljenjem svijeća diljem Hrvatske.
(izvor: www.radio-m.hr)