U četvrtak , 19. rujna Narodnu knjižnicu "Šime Vučetić" posjetile su gđa Elisabeth Blumenthal, pomoćnica savjetnika za odnose s javnošću Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu i Marica Bahlen, direktorica Informativnog centra pri Veleposlanstvu SAD-a. U sklopu kampanje informatičkog opismenjavanja mladih, a u cilju popularizacije čitanja elektronskih knjiga Knjižnici su donirale e- čitač knjiga. Korisnici knjižnice tako su dobiti priliku elektronskim putem čitati naslove koji nisu dostupni u njezinom fundusu. Donacija je dio projekta američkog veleposlanstva „e-Readers at Your Fingertips“ (elektronički čitači na dohvat ruke).
Gđa Blumenthal je osim toga Knjižnici poklonila i 60-ak knjiga za odrasle korisnike i djecu. U ime korisnika koji će od sada moći koristiti knjigu u drugačijem formatu zahvalila im se ravnateljica Narodne knjižnice "Šime Vučetić" gđa Anita Borovina. Izrazila zadovoljstvo što je Narodna knjižnica "Šime Vučetić" jedna od 20 knjižnica u Hrvatskoj koja je dio ovog projekta te želju za nastavkom suradnje na kulturnom povezivanju Hrvatske i SAD-a.
Gošće su se susrele s načelnikom Općine Vela Luka gosp Tonkom Gugićem Bakanom, ravnateljem Centra za kulturu dr. sc. Dinkom Radićem, ravnateljicom Srednje škole Vela Luka gđom Ofelijom Dragojević, mentoricom Vježbeničke tvrtke "Ankora" Srednje škole Vela Luka gđom Majom Tičinović Žuvela i učenicima Srednje škole. Načelnik se zahvalio na donaciji i izrazio želju za nastavkom suradnje te uručio prigodne poklone.
Gošće su predstavile način korištenja e- čitača te su sa učenicima Srednje škole razgovarali o njihovim interesima, zanimacijama, mogućnostima školovanja u SAD-u te pohvalile njihovo znanje engleskog jezika. Iako je u Hrvatskoj tek dva mjeseca gđa Blumenthal je oduševljena njenim ljepotama i gostoljubivošću njenih stanovnika. Nadamo se da je ovo prvi u nizu njenih posjeta Veloj Luci te da će biti još ovakvih prigoda za druženje.
Narodna knjižnica „Šime Vučetić“
Foto: Lujo Frlan