Udruge Trtajun i Luško lito su uz potporu TZ Vela Luka, 28. 06., na vižiju sv. Petra organizirali Tradicionalno kađenje Pod boriće. Ovaj običaj u Veloj Luci je među najstarijim običajima i tradicijama koji su se očuvali i koji se neprekidno svake godine održavaju.
Kadi se 4 puta na godinu i to dan uoči sv. Ante, Tjelova, sv. Ivana i sv. Petra.
Običaj je da se posljepodne ode ubrat cmij (Smilje) koji se sa prvim mrakom zapali i preskače. Običaj je to koji se je duboko uvukao u društveni život velolučana jer se tih večeri na ulicama i guvnima organiziraju prave male fešte na kojima svak donese ponešto za pojest i popit a nerjetko se sa takvih druženja zna čut i pjesma.
U cilju očuvanja ovog običaja ali i prezentacije turistima, ove dvije udruge već niz godina organiziraju kađenje na lokalnoj plaži Pod Boriće pa su tako i ovog puta turisti mogli upoznat ovaj običaj, preskakat cmij ali pojest nešto domaće spize i kušat domaće vino za što je bila zadužena ekipa Luškog lita, a vrijedne žene iz Lige protiv raka su frigale domaće pršurate i pogače.
Ove godine u organizaciji Općine Vela Luka, TZ Vela Luka, udruge Trtajun i Hrvatskih Šuma pokrenuta je akcija "Sačuvajmo cmij-očuvajmo običaj" u cilju edukacije domicilnog pučanstva o načinu branja cmija jer je evidentno da je upravo zbog ove tradicije i nestručnog branja, na području Vele Luke sve teže naći i ubrati ovu biljku. U sklopu te akcije Trtajun je dijelio sadnice uz letke s objašnjenjima o važnosti i ljekovitosti cmija kao i načinu branja.
Darko Dragojević, predsjednik Trtajuna