U skladu sa Pravilnikom o protokolu Općine Vela Luka (Sl. glasnik Općine br. 2/2020) u prigodi Spomendana oslobođenja Vele Luke od fašizma predstavnici Općine Vela Luka i Udruge antifašista Vele Luke su dan uoči Spomendana, u petak, 21. travnja 2023. g., položili vijence pred spomen pločom poginulim Potirnjanima u Donjoj Potirni; na Spomen ploču poginulim Prekomorcima na zgradi Općine; pred Spomenikom palim borcima u Centru mjesta, uz promenadni nastup Narodne glazbe Vele Luke.
Također, na mjesnom groblju je položeno cvijeće ispred Spomen ploče strijeljanim rodoljubima – žrtvama fašizma na ulazu u mjesno groblje, a položeni su i vijenci ispred Spomen-obilježja (piramide) antifašističkim borcima.
U svečanom obilježavanju 79. godišnjice oslobođenja Vele Luke od fažizma sudjelovali su predsjednik Općinskog vijeća Zoran Manestar, Općinska načelnica Katarina Gugić, vijećnik Županijske skupštine Ivo Žuvela, predsjednik Udruge antifašista Vele Luke Dragiša Barčot, predsjednica OO HDZ-a Vele Luke Tatjana Vučetić, općinska vijećnica Ivana Prižmić i vijećnik Damir Vlašić.