U petak, 7. 12. 2018. s početkom u 19 sati u organizaciji Narodne knjižnice „Šime Vučetić“ i Centra za kulturu Vela Luka u Galeriji Centra za kulturu Vela Luka otvorena je izložba djela kiparice, slikarice i pjesnikinje Anke Prizmić Šege i održana je večer njene poezije. Izložba i večer poezije organizirane su povodom stote obljetnice rođenje Anke Prizmić Šege, istaknute velolučke umjetnice koja je za svoj rad dobila i nagradu za životno djelo Općine Vela Luka 1995. godine. Program je vodila ravnateljica Narodne knjižnice „Šime Vučetić“ Anita Borovina koja je ujedno govorila o pjesničkom opusu Anke Prizmić Šege i o njenoj zbirci poezije „Breme svijesti“.
Poeziju Anke Prizmić su čitale profesorica hrvatskog jezika i književnosti Andrea Živko i umirovljena nastavnica hrvatskog jezika i pjesnikinja Ivčica Dragojević. Prilikom otvorenja izložbe voditeljica galerije Centra za kulturu Vela Luka Rada Dragojević Ćosović govorila je o umjetničkoj ostavštini Anke Prizmić Šege i o njenom životnom putu, a posebno je naglasila vrijednost autoričinog slikarskog ciklusa „Svićarice.“ Ujedno je svim osobama i organizacijama koje su sudjelovale u manifestaciji obilježavanja stote obljetnice rođenja Anke Prizmić Šege podijelila zahvalnice u ime Narodne knjižnice „Šime Vučetić“ i Centra za kulturu Vela Luka. Večer je obilježio nastup mješovite klape Folklornog društva „Kumpanija“ koja je tijekom večeri izvela više prigodnih skladbi.
Na izložbi je prezentirano 27 djela Anke Prizmić Šege, uglavnom rađenih u tehnici ulje na platnu, koje su posudili mještani Vele Luke za ovu prigodu. Prezentiran je i kratki video zapis razgovora s Ankom Prizmić u njenoj galeriji u Veloj Luci nastao krajem osamdesetih godina te fotografije iz njenog života i fotografije njezinih skulptura, reljefa, slika i radova u javnom prostoru.
Izložba ostaje otvorena do 21. 12. 2018.
CZK