U ponedjeljak 18. ožujka 2019. godine, u prostoru Galerije za suvremenu i modernu umjetnost velolučkog Centra za kulturu, održana je svečana sjednica Općinskog vijeća povodom Dana Općine i blagdana našeg nebeskog zaštitnika sv. Josipa. Sjednicu je vodio predsjednik Općinskog vijeća Zoran Manestar uz pomoć tajnika vijeća Vanja Žuvele.
Nakon izvođenja himne RH „Lijepa naša domovino“ koju je izvela vokalna solistica Željana Petrić, Predsjednik je pozvao sve nazočne da minutom šutnje odaju počast svima onima koji su položili svoje živote za Domovinu, kao i svim umrlim Velolučanima.
Svojom nazočnošću, kao gosti, sjednicu su uveličali izaslanik Predsjednice RH – gradonačelnik Korčule Andrija Fabris, zamjenik Župana dubrovačko neretvanske županije Joško Cebalo, saborski zastupnik i predsjednik SDP-a Davor Bernardić i saborski zastupnik Ranko Ostojić, predstavnici grada Jastrebarsko, općine Jelsa, te korčulanskih Općina.
Pozdravne telegrame uputili su brojni dužnosnici, a pročitani su oni koje je uputio saborski zastupnik Branko Bačić i EU parlamentarka Biljana Borzan.
Općinska načelnica Katarina Gugić se obratila nazočnima prigodnim govorom u kojem je podsjetila na važnije rezultate i projekte realizirane u proteklom periodu, a također je najavila i neke nove projekte. Posebno je naglasila projekt sanacije deponija Sitnica, zajedničkog projekta sa susjednom općinom Blato, koji se financira novcem Svjetske banke i Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti. Spomenula je i planiranu memorijalnu zbirku koja će biti posvećena našem velikom umjetniku, pjevaču i glazbeniku Oliveru Dragojeviću, a koja će se postaviti uz potporu Ministarstva kulture i Vlade RH. Na kraju je čestitala svim laureatima općinskih javnih priznanja, te je svim Luškama i Lučanima zaželjela sretan Dan Općine i blagdan sv. Josipa.
U nastavku sjednice Predsjednica Odbora za sport, kulturu i tehničku kulturu Silvija Pećanac Bačić je predstavila ovogodišnje najuspješnije sportaše Vele Luke, te im je uručila plakete.
Najuspješniji športaši Vele Luke u 2018. godini su : Nikola Šeparović – veslač VK OŠJAK – najuspješniji sportaš Vele Luke za 2018. godinu ; Lucija Usmiani – veslačica VK OŠJAK – najuspješnija sportašica Vele Luke za 2018. godinu, ŽRK Vela Luka, ekipa mlađih kadetkinja – najuspješnija ženska sportska ekipa u 2018. godini i STK Lučica, seniorska ekipa u sastavu: Deni Berković, Antonio Franulović Žuvela, Mirko Dragojević, Marko Matas i Boris Dragojević – kao najuspješnija muška sportska ekipa u 2018. godini .
U kulturno umjetničkom programu sjednice nastupali su učenici Osnovne glazbene škole Vela Luka. Filip Mirošević i Antonio Tomašić kao duo saksofona, su izveli odlomke iz opere Carmen.
Puhački orkestar OGŠ Vela Luka u sastavu Nikola Cetinić i Val-Leut Dragojević na trubi, te Filip Mirošević i Antonio Tomašić na saksofonima uz podršku nastavnik i mentora prof. Gabrijela Tomića na bas tubi i bivšeg učenika OGŠ Danka Stipkovića na klarinetu izveli su Latin gold Paula Lavendera, što je oduševilo nazočne.
U glazbenom dijelu programa nastupali su i bivši učenik OGŠ Vela Luka Nikola Šeparović kao gitarist, kao i velolučka klapa Proizd.
U nastavku sjednice je predsjednik Odbora za dodjelu javnih priznanja Općine Vela Luka Dragiša Barčot predstavio ovogodišnje laureate općinskih javnih priznanja.Javno priznanje za dugogodišnje javno djelovanje dodjeljeno je Domu za starije osobe Vela Luka za 30 godina kontinuiranog rada. Priznanje je preuzela ravnateljica doma Nikolina Žuvela.
Javno priznanje za izvanredno postignuće u protekloj 2018. godini dodjeljeno je pjevačici Domenici Žuvela – za ostvarene zapažene rezultate u javnom djelovanju na estradnoj sceni.
Javno priznanje za kolektivno izvanredno postignuće u protekloj 2018. godini dodjeljeno je Udruzi „Lanterna“ – za pokretanje i izdavanje drugog broja časopisa Lanterna. Nagradu je preuzeo predsjednik udruge prof. Tonko Barčot.
Javno priznanje za životno djelo osobama zaslužnim za dobrobit Vele Luke (Golubica Općine Vela Luka) dodjeljena je Vinku Prižmiću – za njegov humanitarni rad i doprinos razvoju društvenog i gospodarskog života mjesta.
Ovogodišnji laureat za životno djelo Vinko Prižmić se zahvalio na priznanju, te je istaknuo koliko je značajno kada si prepoznat i cijenjen od svoje vlastite sredine.
Svečana sjednica je zaključena nastupom klape Proizd.