U skladu sa Pravilnikom o protokolu Općine Vela Luka proteklog petka je svečanim polaganjem vijenaca obilježen 22. travnja – spomendan osolobođenja Vele Luke od fašizma.
Vijence su položili predstavnici Općine, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Vele Luke, kao i predstavnici političkih stranaka.
U znak sjećanja i zahvalnosti na naše poginule mještanke i mještane, antifašističke borce, položeni su vijenci na spomen ploču poginulim Prekomorcima na zgradi Općine, pred Spomenikom palim borcima u centru mjesta, kao i pred spomen piramidom na mjesnom groblju i spomen pločom strijeljanim rodoljubima na ulazu u groblje.
Protokol su predvodili općinski načelnik Tonko Gugić Bakan i predsjednik Općinskog vijeća Dragiša Barčot, a svečanom polaganju vijenaca su uz mještane sudjelovali i zamjenik općinskog načelnika Zorana Manestar, predsjednica OO HSS-a Željka Gugić, OO HSLS Ivan Bačić, OO HDZ-a dr. Dinko Radić i drugi.
Svečano obilježavanje ovog spomendana je svojim nastupom uveličala Narodna glazba Vele Luke.