U skladu sa Pravilnikom o protokolu Općine jučer je svečanim polaganjem vijenaca obilježen 22. travnja – spomendan osolobođenja Vele Luke od fašizma.
Vijence su položili predstavnici Općine, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Vele Luke, kao i predstavnici političkih stranaka
U znak sjećanja i zahvalnosti na naše poginule mještane i antifašističke borce položeni su vijenci na spomen ploču poginulim Prekomorcima na zgradi Općine, pred Spomenikom palim borcima u centru mjesta, kao i pred spomen piramidom na mjesnom groblju i spomen pločom streljanim rodoljubima na ulazu u groblje. Protokol je predvodio zamjenik općinskog načelnika Zoran Manestar, a u delegaciji Općine su bili Željka Gugić,Ivo Žuvela, Dinko Radić i Branko Joković.
Svečano obilježavanje ovog spomendana je svojim nastupom uveličala Narodna glazba Vele Luke.