U ponedjeljak, 21. 03. 2016. g. Narodna knjižnica "Šime Vučetić" i Centar za kulturu Vela Luka obilježili su 107 godišnjicu rođenja akademika Šime Vučetića, hrvatskog esejista, pjesnika, antologičara, književnog povjesničara i kritičara rođenog u Veloj Luci.
U poslijepodnevnim satima na spomen ploču na njegovoj rodnoj kući i grobu vijence i cvijeće je položio načelnik Općine Vela Luka Tonko Gugić Bakan.
Tema ovogodišnjeg "Proljeća s Vučetićem" bio je Povratak u Vučetićevim djelima. Na večeri posvećenoj akademiku Vučetiću ravnateljica Narodne knjižnice "Šime Vučetić", Anita Borovina je u ime ocjenjivačkog suda proglasila najbolje literarne i likovne radove s temom "Povratak". Najboljim likovnim radom ocijenjen je rad Hane Kalebić učenice 1a razreda Srednje škole Vela Luka. Najboljim literarnim radom učenika Osnovne škole proglašeni su radovi Anite Borovine Vranješ i Zlatana Gugića, učenika 6. a razreda. Najboljim esejem proglašen je rad Lare Franulović, učenice 3 a razreda Srednje škole Vela Luka. Najboljom pjesmom proglašena je pjesma Marka Andreisa učenika 2 a razreda Srednje škole Vela Luka.
Priznanja i nagrade uručila im je Andrea Živko,predsjednica stručnog ocjenjivačkog suda. Nagrađeni radovi biti će objavljeni u novopokrenutom časopisu za književnost i kulturu "Kanavelić". Nakon toga se Mirjana Žuvela osvrnula na temu Povratka,a Andrea Živko je detaljnije predstavila roman "Nema povratka". Ulomke iz romana interpretirali su Marija Oreb, Leposava Vlašić i Tonko Barčot. Večer je zaokružena Vučetićevim pjesmama koje su kazivali Ina Padovan, Mirjana Žuvela, Hani Žuvela i Tonko Barčot.
Glazbeni gosti su bili Kvartet mandolina iz Korčule pod vodstvom prof. Gabrijela Tomića te klapa FD Kumpanija pod vodstvom Janesa Vlašića.
Fotografije: Marija Barčot i Marin Baničević