U sklopu proslave Jurjeva, odnosno Dana općine i Dana župe, u Gornjoj Stubici boravila je Načelnica Katarina Bikić i FD Kumpanija.
Tom prigodom održan je bogati kulturno umjetnički program na pozornici pod Gupčevom lipom. Nakon otvorenja tradicionalne Jurjevske izložbe i pjesničke večeri Gornjostubičke udruge Lipin cviet, nastupili su KUD Elizabeta iz Jalžabeta, KUD Kebelj iz Slovenije i Folklorno društva Kumpanija iz Vele Luke.
Velolučani su u Gornjoj Stubici boravili od petka do nedjelje, zajedno s delegacijom Općine Vela Luka. Radi se o uzvratnom posjetu, nakon što je gornjostubički KUD Matija Gubec s općinskom delegacijom lani tijekom ljeta gostovao u Veloj Luci, gdje su tijekom dvije zagorske večeri predstavili Velolučanima i turistima zagorsku tradiciju kroz pjesmu, ples, narodne nošnje, ali i hranu. Tako je društvo iz Vele Luke protekloga vikenda u Gornjoj Stubici predstavilo posebnosti svoga mjesta i otoka Korčule. Nastupili su sa starim veloluškim plesovima i pjesmama, a najviše pozornosti privukao je upravo plesom s mačevima, koji se vodi kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, a specifičan je jedino i upravo za Korčulu.
- Prvi puta sam u Gornjoj Stubici, dok je naše društvo lani gostovalo u Bedekovčini. Nastavljena je jedna lijepa suradnja, nakon što su KUD Matija Gubec i načelnik Gornje Stubice prošloga ljeta gostovali kod nas. Ovdje smo imali srdačnu dobrodošlicu i jako smo zadovoljni kako su nas primili. Bilo je kratko, no posjetili smo Muzej seljačkih buna, Rodnu kuću Matije Gupca i Gupčevu lipu. Nadamo se da ćemo doći opet – rekla je Načelnica Vele Luke Katarina Bikić, zahvalivši domaćinima na gostoprimstvu i druženju.
U službenom dijelu posjeta Načelnica je prisustvovala svečanoj sjednici Općinskog vijeća Gornja Stubica,a zajedno s Načelnikom Jasminom Krizmanicem i Zamjenikom načelnika Vladimirom Skvorcom sudjelovala je na otvaranju tradicionalne Jurjevske izložbe i Jurjevske večeri. Također, zajedno sa Načelnikom Krizmanicem posjetila je tvrtku Hidraulika Kurelja d.o.o. koja se bavi proizvodnjom i servisiranjem hidrauličnih konstrukcija i opreme. U restoranu Puntar domaćini su priredili i prijem na kojemu su izmijenili darove.
Veseli me što se suradnja i prijateljstvo između Općine Vela Luka i Općine Gornja Stubica te naših kulturnih društava nastavlja i dalje.
Dragim domaćinima i Načelniku Jasminu Krizmanicu kao i njegovom zamjeniku Vladimiru Skvorcu još jednom veliko hvala na srdačnoj dobrodošlici - rekla je na kraju Načelnica Katarina Bikić.
Izvor: www.zagorje.com