Danas, 05.ožujka, u prostoriji Općinske vijećnice održana je konstituirajuća sjednica Vijeća za prevenciju kriminaliteta, prevenciju u prometu, i prevenciju narušavanja javnog reda i mira na području Općine Vela Luka
Sjednici su prisustvovali: Načelnik Tonko Gugić Bakan, ovlašteni predstavnici Policijske uprave Dubrovačko neretvanske županije: Zdravko Đula i Đani Barčot, Predsjednik Općinskog vijeća Općine Vela Luka Dragiša Barčot, predstavnik Centra za socijalnu skrb Dobrila Petković – Kolumbić, Ravnateljica Srednje škole Vela Luka Ofelija Dragojević, direktor Turističkog ureda TZO Vela Luka Dorjan Dragojević, Lučki kapetan Lučke Ispostave u Veloj Luci Niki Žuvela, pročelnik Upravnog odjela za gospodarenje prostorom i komunalne djelatnosti Darko Franulović i predstavnik Udruženja obrtnika Korčula Lastovo Goran Šego.
Načelnik Općine Vela Luka uvodno je pozdravio sve koji su se odazvali stastanku te utvrdio da je moguće da Vijeće pravovaljano rad. Obzirom da se radi o prvoj sjednici nakon samog konstituiranja prisutni su upoznati sa ulogom i aktivnostima Vijeća te se dogovorio budući plan rada.
Prisutnima se obratio i Načelnik Policijske postaje Korčula Zdravko Đula koji je naglasio kako je prevencija kriminaliteta, prevencija u prometu, i prevencija narušavanja javnog reda i mira složen problem koji ne može riješiti niti jedna društvena institucija bez pomoći cijele zajednice. Zato je u okviru djelatnosti MUP-a pokrenuto niz akcija za uključivanjem lokalne zajednice u rad Policije, a jedna od njih je i osnivanje ovog Vijeća čije se preventivne aktivnosti provodi zajedničkim i koordiniranim radom svih društevnih subjekata - građana, tijela lokalne samouprave, policije, obrazovnih i zdravstvenih ustanova, državnih i županijskih ustanova, inspekcijskih tijela, sudova, ustanova socijalne skrbi, turističke zajednice i drugih.
Načelnik je naglasio kako je za Velu Luku, kao turističke sredinu od velikog značaja ostvarenje sigurnosti življenja u vrijeme turističke sezone i kako će se tome posvetiti posebna pažnja u radu Vijeća.
Zdravko Đula je predložio da se kao poseban Odbor pri vijeću formira i Odbor za promet i na kraju naglasio potrebu da se Vijeće kontinuirano sastaje radi čega predlaže da se slijedeća sjednica sazove već za mjesec dana, što je i prihvaćeno.