Dana 1. ožujka 2018. ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac potpisala je Odluku o odabiru projekata za Program razvoja otoka u 2018.
Cilj Programa za razvoj otoka je stvaranje preduvjeta za održiv gospodarski i društveni razvoj povećanjem kvalitete života na otocima kroz poticanje razvoja otočnih specifičnosti.
Općina Vela Luka prijavila je 30. siječnja, 2018. god. projekt Izgradnja gravitacijskih kolektora središnjeg dijela naselja Vela Luka – 4. faza na Javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU kroz Program razvoja otoka u 2018.god. To je nastavak započetih radova na izgradnji sustava otpadnih voda u centru mjesta te uređenja i popločavanja šetnica. Za prijavljeni projekt Ministarstvo je Općini odobrilo sufinanciranje u iznosu od 500.000,00 kuna.
Provedba ovog programa odnosi se na naseljene otoke Republike Hrvatske koji se nalaze na području šest jedinica područne (regionalne) samouprave, odnosno šest obalno-otočnih županija (Primorsko-goranska, Ličko-senjska, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska) kojima otoci teritorijalno i administrativno pripadaju.
Korisnici Programa su jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje u svojim administrativnim granicama obuhvaćaju hrvatske naseljene otoke i njima pripadajuće povremeno naseljene i nenaseljene otoke i otočiće te poluotok Pelješac.
Ugovorima koje će Ministarstvo sklopiti s jedinicama lokalne i područne (regionalna) samouprave u skladu s donesenom Odlukom, ukupno će se na području otoka i poluotoku Pelješcu, sufinancirati 40 malih kapitalnih projekata za što se u državnom proračunu osigurao iznos od 19 milijuna kuna.
Izvor:https://razvoj.gov.hr/