Na blagdan Svetog Stjepana 26. prosinca, u sklopu manifestacije „Advent u Veloj Luci 2019/2020“ održana je prva „Zimska strka“ koja je nakon „Luške strke“, „Mrkle strke“ i „Vela Luka Outdoorsa“ posljednja utrka u 2019. godini. Prva adventska, luška „Zimska strka“ trčala se pod sloganom „Ako ti je zima, trči Zimsku strku“ s tendencijom da se održi i idućih godina i pretvori u tradicionalnu. Na ovom je sportskom događaju sudjelovalo 66 natjecatelja svih uzrasta. Trka je krenula iz Žardina, a na stazi dužine oko 7 kilometara natjecatelji su imali priliku uživati u predivnom zimskom vremenu ali i prekrasnim vidicima koji su se pružali duž staze. Sudionike su tijekom natjecanja bodrili brojni volonteri, dok su kontrolori pazili na regularnost trke. Nakon napete završnice, u muškoj konkurenciji na cilj koji je kao i start bio u Žardinu prvi stigao David Padovan, dok je natjecateljica Tina Goreta iz Blata odnijela pobjedu u ženskoj konkurenciji. Nakon trkaćeg dijela natjecanja uslijedilo je još jedno zanimljivo natjecanje i to u brnjalarstvu. Ni ovo natjecanje nije bilo ništa manje napeto, a zasluženu pobjedu odnijele su Roza i Jelena Barčot koje su bile najspretnije i najbrže i time osvojile brnjal, prvu nagradu čiji je sponzor Udruga maslinara iz Vele Luke.
Prva „Zimska strka“ održana je u organizaciji Općine Vela Luka, Turistička zajednica Vela Luka i Planinarskog društva "Mareta", uz potporu brojnih obrtnika i ustanova iz Vele Luke.