U organizaciji udruge VAGA (Veloluška amaterska glazbena asocijacija) i udruge „Lanterna“, u srijedu, 12. kolovoza 2020., u atriju Centra za kulturu Vela Luka održana je „Edukativno-zabavna večer“.
U sklopu događaja publika je najprije imala priliku poslušati izlaganje Jakice Pecotić o Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji na Badiji osnovanoj početkom 20. st.
Naime, tijekom javnog djelovanja od 1924.-1941. godine gimnazija je postala značajno učilište otoka Korčule, ali i okolice. Na Badiji se nalazila i jedna od najstarijih knjižnica na području otoka Korčule, a uz knjižnicu je postojao i arhiv s vrijedim, starim izdanjima i artefaktima. Gimnazija je za svoje učenike organizirala brojne izvannastavne aktivnosti, među ostalim i glazbene. Iz spomenute gimnazije iznjedrili su se mnogi poznati intelektualci, a publika je imala priliku doznati i koji su to Velolučani pohađali ovu školu.
Damir Vlašić predstavio je djelo naziva „Presque Rien No.1“ (Skoro ništa br. 1), skladbu francuskog skladatelja Luca Ferrarija koja je nastala montažom audio snimki napravljenih tijekom umjetnikova boravka u Veloj Luci 1968. godine u sklopu Međunarodnog susreta likovnih umjetnika.
Naposljetku, predavanje na temu „Razvoj plesne glazbe u Veloj Luci“ održao je Cvito Markov u sklopu kojeg je prezentirao rad i djelovanje Big Banda Vele Luke, početke rada, uvjete nastanka, specifičnosti izričaja, najveće uspjehe ali i ponovno pokretanje ovog glazbenog sastava.
Big Band Vela Luka je tijekom svog postojanja ostvario tri nastupa u koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“ u Zagrebu. Unatoč prekidu svoga djelovanja, Big band Vele Luke vratio se u novom sastavu ali ponovno s velikim entuzijazmom i ljubavi prema glazbi.
Publika je imala priliku poslušati kako zvuče u novom sastavu pod vodstvom Damira Vlašića, dok je uz glazbeni sastav kao vokalni solist nastupio Duško Miojević.
Sa sjajnim izvedbama u glazbenom dijelu večeri nastupila je i klapa Korda iz Lumbarde. Moderator događaja bio je Tonko Barčot.
Tekst/fotografija: Petra Surjan