Jučer je u Općinskoj vijećnici u organizaciji Općine Vela Luka i Savjetodavne službe održano predavanje za privatne šumoposjednike. Predavanje je održao viši stručni savjetnik za šume šumoposjednika mag. Tomislav Dilber a tema predavanja bila je procedura za upis u Upisnik šumoposjednika i način kako ostvariti prava na naknade za radove u privatnim šumama.
Također su izložene mogućnosti udruživanja šumoposjednika u udruge te je ovo predavanje ujedno bilo i inicijalni sastanak za osnivanje udruge šumoposjednika na području općine Vela Luka.
U sklopu predavanja predstavljena je djelatnost Savjetodavne službe, Sekora za šumarstvo, te tijek provedbe postupka za izbor puteva za uređivanje na području općine Vela Luka koji su se kandidirali na Javni pozivi za održavanje šumskih prometnica u šumama šumoposjednika.
Prisutni su na kraju imali priliku postavljati pitanja o navedenim temama i najviše je upita bilo vezano za mogućnosti upisa u Upisnik šumoposjednika obzirom da se mogu upisati samo vlasnici šuma. Problem dugogodšnjeg ne rješavanja imovinsko-pravnih odnosa na našem području ima za posljedicu nerazriješene vlasničke odnose u privatnim šumama te je to jedna od prepreka za upis u Upisnik šumoposjednika. Situacija je slična i u drugim dijelovima RH zato je i broj registriranih privatnih šumoposjednika još uvijek vrlo mali.