U petak navečer (31.5.2019.) je kustosica Gradskog muzeja Korčula održala predavanje "Mediteranska prehrana kao baština". Bilo je to šesto u nizu predavanja koja je Sani Sardelić održala proteklih mjesec dana na temu prehrane u Orebiću, Hvaru, Korčuli, zatim u Konavlima u suradnji s Dubrovačkim muzejima- Etnografskim muzejom Rupe,kao i u Pomorskom muzeju u Orebiću.Povod je Međunarodni dan muzeja i muzejsko-edukativna akcija pod nazivom "Prehrana". Zanimljivo izlaganje na temu prehrane kao baštine potkrijepila je s nizom arhivskih fotografija i dokumenata te nizom recentnih fotografija koje prikazuju raznovrsnost i bogatstvo naše autohtone tradicijske prehrane. Od samoniklog jestivog bilja do ječma, artičoke, vare, gera, pamidori, kupusa, lojenice i lumblije pa do panatike peljeških pomoraca i Korčulanskog statuta, bila je ovo iznimno zanimljiva šetnja kroz prebogatu gastronomsku baštinu našeg škoja,zaključnom porukom ističe prof. Rada Dragojević Ćosović, viša kustosica i voditeljica galerije Centra za kulturu Vela Luka. Predavanje je svojim nastupom upotpunila Mješovita klapa FD Kumpanija.
Nakon predavanja uslijedio je nastup Benda Srednje škole Vela Luka koji se održao u atriju Centra za kulturu u sklopu Erasmus plus programa. Bend je zanimljivim i raznovrsnim programom oduševio prisutne koji su više od dva sata imali priliku uživati u glazbenim izvedbama srednjoškolskog benda kojem je ovaj koncert ujedno bio i prvi javni nastup u trenutnoj postavi. Njihov mentor profesor Josip Cvitan ističe grupu ljudi najzasluženiju za održavanje koncerta a to su Toni Mirošević, Ivo Rubeša, Josip Golic i Josip Prižmić. Izvrstan i kvalitetan koncert pokazao je da Vela Luka ima iznimno talentirane mlade ljude koji su i ovom prilikom pokazali što znaju. Sve čestitke srednjoškolcima i njihovim mentorima, nadamo se da ćemo u njihovim nastupima imati još prilika uživati!
CzK