Prošlog je tjedna Udruga Novi otok, u suradnji sa Općinom Vela Luka, organizirala u općinskoj vijećnici dvije radionice o energetskoj učinkovitosti. Prva radionica, održana u četvrtak, bila je namijenjena zainteresiranim građanima, a ona održana u petak zaposlenicima javnih zgrada. Uz voditelja radionica Paška Melvana i Nikolu Mataka sa Fakulteta strojarstva i brodogradnje, gosti predavači bili su Marko Božiković iz Splita, na temu kako uštedjeti električnu energiju zamjenom postojeće rasvjete sa energetski učinkovitom LED rasvjetom, i Edo Jerkić iz Zagreba, upravitelj Zelene Energetske Zadruge, koji je predstavio svoju zadrugu i njen uspješni dosadašnji rad. Na radionicama su, između ostalog, predstavljeni i rezultati dosadašnje realizacije Akcijskog plana učinkovitog gospodarenja energijom Općine Vela Luka koji pokazuju da se u energetsku obnovu obiteljskih kuća na području naše Općine samo u protekloj godini uložilo više od pola milijuna kuna, od čega su pola uložili građani a pola je sufinancirala država putem natječaja Dubrovačko –neretvanske županije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.