22. travnja 2014. - Svečanim polaganjem vijenca na spomen obilježju poginulim Prekomorcima na zgradi Općine, pred spomenikom palim borcima u centru mjesta, ispod ploče streljanih rodoljuba na ulazu u mjesno groblje i pred spomen obilježjem - piramidom, predstavnici Općine i općinskog vijeća, udruge antifašista i mještani, su obilježili 70. godišnjicu oslobođenja Vele Luke od fašizma (22. travnja 1944.).
Svečanost obilježavanja ovog spomendana je uveličala Narodna glazba Vele Luke.