Jučer na Uskrsni ponedjeljak, 22.04.2019.g., u jutarnjim satima svečano je obilježen (75.) spomendan oslobođenja Vele Luke od fašizma .
U znak sjećanja i zahvalnosti na naše poginule mještane i antifašističke borce položeni su vijenci na spomen ploču poginulim Prekomorcima na zgradi Općine, pred Spomenikom palim borcima u centru mjesta, pred spomen piramidom na mjesnom groblju, kao i ispred spomen ploče streljanim rodoljubima na ulazu u groblje.
Svečano polaganje vijenaca ispred spomenika palim borcima u centru mjesta je uveličala i svojim nastupom popratila Narodna glazba Vele Luke .
Vijence su položili predstavnici Općine, udruge antifašista Vele Luke, kao i predstavnici političkih stranaka.
Svečani protokol su predvodili općinska načelnica Katarina Gugić, predsjednik OO SDP-a Ivo Žuvela, tajnik Nino Vlašić i općinski vijećnik Ivan Plantić.