Povodom Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, predstavnici Općine Vela Luka su protekle subote u jutarnjim satima položili vijenac i zapalili svijeću pred Spomen križem na mjesnom groblju sv. Roka. Vijenac su položili predsjednik općinskog vijeća Dragiša Barčot, zamjenik općinskog načelnika Zoran Manestar i predsjednik OO HSLS-a i općinski vijećnik Ivan Bačić . Dopunama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj iz lipnja 2011. godine, 23. kolovoza obilježava se kao spomendan; Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
Obilježavanjem ovoga dana, Hrvatska se pridružila većini zemalja članica EU u kojima se, na preporuku Europskog parlamenta, potiče na promišljanje osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja kako bi sljedeće generacije mogle iz nje učiti i graditi suživot na temeljima demokracije i uvažavanja temeljnih prava. Dopunama Pravilnika o protokolu Općine Vela Luka u prosincu 2011. Općinsko vijeće je uvrstilo ovaj spomendan u svoj protokolarni raspored.