Povodom državnog blagdana Dana neovisnosti predstavnici Općine su u nedjelju 8. listopada 2017.g. položili vijenac i zapalili svijeću pred centralnim spomen križ obilježjem na mjesnom groblju sv. Roka za sve žrtve na putu hrvatske neovisnosti.
Svečani protokol su predvodili predsjednik općinskog vijeća Zoran Manestar, zamjenik općinske načelnice Dragiša Barčot, predsjednica OO HSS-a i općinska vijećnica Željka Gugić, kao i predsjednik OO HSP-AS Filip Dragojević.
Obilježavanje Dana neovisnosti je u subotu 7. listopada uveličala i Narodna glazba Vele Luke svečanim mimohodom po mjestu.