Svečanim dizanjem stijega, zastave RH, na Pinskom ratu, točno u podne 1. siječnja 2017.g. uz prigodni prasak, tradicionalno je na veloluški način obilježen početak Nove 2017. godine.
Ovim podsjećanjem na partizansku akciju u II. svjetskom ratu Velolučani tradicionalno proslavljaju ulazak u Novu godinu.
Ova je tradicija obuhvaćena Pravilnikom o protokolu Općine Vela Luka.
Narodna glazba Vele Luke je kao i inače popratila ovaj svečani protokol, a okupljeni mještani su čestitali jedni drugima Novu godinu.