Povodom Dana antifašističke borbe, državnog blagdana Republike Hrvatske koji se obilježava 22. lipnja, predstavnici Općine Vela Luka predvođeni Zoranom Manestrom i članovi Udruge antifašista položili su jutros vijence pred Spomenikom palim borcima i spomen pločom u centru mjesta te pred Spomen- piramidom na mjesnom groblju svetog Roka, u znak sjećanja i poštovanja prema svim antifašističkim borcima i žrtvama.
Dan antifašističke borbe podsjeća na 22. lipnja 1941. godine, kada je u šumi Brezovica kraj Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, jedna od prvih organiziranih antifašističkih postrojbi u tada okupiranoj Europi. Taj događaj zauzima posebno mjesto u hrvatskoj povijesti kao simbol otpora, hrabrosti i borbe protiv nepravde.
Njihova žrtva i danas nas podsjeća na važnost očuvanja demokratskih vrijednosti, međusobnog poštovanja i zajedništva.
Naša Vela Luka, kao i čitav otok Korčula, dala je veliki doprinos antifašističkoj borbi i nosi tu tradiciju ponosno i dostojanstveno.
Svim mještankama i mještanima upućujemo iskrene čestitke povodom Dana antifašističke borbe. Neka ovaj blagdan bude poticaj da čuvamo povijesno nasljeđe i gradimo društvo utemeljeno na slobodi, solidarnosti i odgovornosti prema budućim naraštajima.
Načelnica
Katarina Gugić
Predsjednik Općinskog vijeća
Zoran Manestar