Djelatnici u trgovinama, pa tako i djelatnici Studenca koji su sada usred cijele ove situacije stjerani pred zid ostajući bez svog posla i jedine egzistencije, jedni su od najizloženijih te zavređuju našu posebnu pažnju.
Nakon što su predstavnici bračkih općina 28. ožujka od trgovačkog lanca Studenac zatražili da ne provede svoje odluke o neproduljivanju ugovora o radu djelatnicima na tom otoku, isto su jučer učinili dužnosnici Korčule i Lastova. Do njih su, upozoravaju, stigle najave ne samo neproduljivanja ugovora djelatnicima Studenca u trgovinama na njihovim otocima, nego i saznanja da će uskoro doći i do otpuštanja po osnovi tehnološkog viška. Dok Poslovni dnevnik još čeka službene odgovore Uprave Studenca na upit koji smo im poslali u nedjelju kako bi sami javnosti rasvijetlili svoje namjere, apel s Korčule i Lastova, kojeg su potpisali gradonačelnik Korčule te načelnici Vela Luke, Blata, Smokvice, Lumbarde i Lastova, prenosimo u cijelosti.
„Trgovkinje i trgovci, naši heroji na otoku Korčuli i Lastovu na drugoj linije borbe protiv koronavirusa
Poštovani,
kao dužnosnici i stanovnici otoka Korčule i Lastova smatramo Vam se dužnim obratiti u nadi da ćemo zajednički naći rješenje uslijed posljedica do koje nas dovodi pandemija koronavirusa sa kojom se trenutno suočava cijela Republika Hrvatska, ali i cijeli svijet.
Nakon događaja na otoku Braču, a zabrinuti činjenicom da će ista sudbina zadesiti određeni broj djelatnika Studenca d.o.o. na Korčuli i Lastovu, te saznanjima i najavama kako će, osim ne produljenja ugovora, u narednim mjesecima uslijediti daljnje otpuštanje djelatnika Studenca d.o.o. na našim otocima, pod „izlikom“ tehnološkog viška, apeliramo na Vas da još jednom preispitate sve mogućnosti kako bi se zaustavila najavljena otpuštanja.
Tijekom svih ovih godina Vašeg poslovanja na našim otocima imali smo razumijevanja za Vaše zahtjeve vezane za olakšavanje poslovanja Vaših trgovina. Izlazili smo Vam u susret kod rješavanja problema dostave, omogućivši Vam slobodan prolazak preko javnih površina do Vaših trgovina koje se u pravilu nalaze u centrima svih naših mjesta. Svo to vrijeme na prvom mjestu nam je bio interes naših sugrađana i svih naših gostiju za što kvalitetnijom uslugom te smo takvim partnerskim odnosom posredno podupirali i razvoj Vaše tvrtke.
Svjesni smo da ste i Vi kao poslodavac manjim dijelom pogođeni posljedicama koronavirusa te da ste zbog toga napravili određene poteze o kojima ranije možda niste razmišljali, ali isto tako znamo da je ovo jedna od rijetkih djelatnosti koja je unatoč pandemiji nastavila sa svojim radom.
Veliki broj ljudi trenutno radi na svojim radnim mjestima, kako bi mi ostali što bezbolnije prebrodili ovu prvenstveno za zdravlje ljudi opasnu situaciju, pri tome riskirajući i svoje zdravlje. Djelatnici u trgovinama, pa tako i djelatnici Studenca koji su sada usred cijele ove situacije stjerani pred zid ostajući bez svog posla i jedine egzistencije, jedni su od najizloženijih te zavređuju našu posebnu pažnju.
Turizam je glavna gospodarska grana na otocima Korčuli i Lastovu o kojoj naše općine i Grad itekako ovise. Pandemija koronavirusa, sada je već izvjesno, dovodi u pitanje ovu turističku sezonu, a što će izazvati negativne posljedice na proračune svih nas, a samim time kvaliteta života nas otočana će biti smanjena. Borba za svako radno mjesto u ovim neizvjesnim trenucima je prioritet sviju nas.
Unatoč toj činjenici spremni smo i ubuduće, sukladno našim mogućnostima, podupirati sve Vaše poslovne planove.
U ime naših otočkih općina i Grada, te svih stanovnika otoka Korčule i Lastova, apeliramo na Vas da još jednom razmotrite svoje postupke, djelatnike vratite na posao i zaustavite daljnja otpuštanja te na taj način pokažete brigu i razumijevanje za malog čovjeka i sredinu u kojoj poslujete“
Izvor: www.poslovni.hr
Foto: GettyImages