Općina Vela Luka u suradnji sa Regionalnom razvojnom agencijom DUNEA sudjeluje u projektu MESHARTILITY u sklopu kojega je 25. rujna na 10. sjednici Općinskog vijeća donijeta Odluka o usvajanju Akcijskog plana učinkovitog gospodarenja energijom Općine Vela Luka (SEAP).
Ovim su planom propisane mjere koje će se provoditi u sektorima kućanstava, prometa, javne rasvjete, tercijarnom sektoru, u zgradama u vlasništvu općine i javnom prijevozu, a sve u cilju dostizanja plana EU o smanjenju emisije CO2 za 20% do 2020. godine na koji smo se obvezali potpisivanjem Sporazuma gradonačelnika u listopadu prošle godine.
Akcijski plan učinkovitog gospodarenja energijom je objavljen na općinskim web stranicama i dostupan je na uvid javnosti.
Općina Vela Luka je već provela projekt energetske učinkovitosti u javnoj rasvjeti te projekt energetskog certificiranja javnih zgrada u suradnji sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Do kraja godine u planu je ispitati i procijeniti interes javnosti za sufinanciranje programa povećanja energetske učinkovitosti u kućanstvima na području naše općine i javiti se na Javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u 2015. godini.